Sledujte na iVysílání ČT záznam dokumentárního filmu o tornádu
22. 6. 2022

Stopy jedné z největších přírodních katastrof v novodobé historii ČR zmapoval dokumentární film režisérky Jany Počtové. Snímek Tornádo – rok poté, který vznikl ve spolupráci s Českou televizí, stojí na příbězích lidí zasažených přírodní pohromou. Tvůrčí přístup využívající černé pozadí umožnil autorce citlivě zachytit lidské emoce. Film vypráví i o nebývalé vlně solidarity, díky níž se daří následky ničivé pohromy postupně napravovat. Sledujte záznam snímku na iVysílání ČT.

Nejmasivnější a nejničivější meteorologická událost v Evropě roku 2021 a historicky nejsilnější evidované tornádo na českém území se prohnalo sedmi jihomoravskými obcemi 24. června 2021 večer. Na trase dlouhé 26 kilometrů a široké 0,5 kilometru usmrtilo šest lidí, poškodilo zhruba 1 600 objektů a poničilo na 100 tisíc stromů. Škody na majetku dosáhly zhruba 15 miliard korun.

Pohroma se nesmazatelně zapsala do kolektivní paměti obyvatel Hodonínska a Břeclavska. Dokument zachytil, jakým způsobem jim zasáhla do života poté, co jim zničila domovy a s krutou razancí navždy změnila nejen jejich vnímání a pocit bezpečí, ale také okolí, které je obklopuje. Režisérka Jana Počtová sestavila z lidských příběhů mozaiku. Sledovala v ní, co lidé dělali těsně před tornádem, během něj a bezprostředně po něm. Zkušená tvůrkyně se věnovala také tématu lidské solidarity.

„Chvíle, kdy se lidé rozpláčou jen kvůli tomu, že jim ostatní pomohli, pro mě osobně představuje vůbec nejdojemnější okamžik celého filmu. Ukázalo se, že i obrovskou tragédii doprovázejí pozitivní věci a naděje. Vidět z bezprostřední blízkosti, že někoho dojme prostá lidská solidarita a nezištnost, pro mě bylo během práce na dokumentu tím nejemotivnějším,“ řekla Jana Počtová.

Ve filmu vystupila organizace Člověk v tísni, Adra, Diakonie, Jihomoravská komunitní nadace a rodinná nadace podnikatele Karla Komárka. Ten se ve filantropii dlouhodobě věnuje veřejnému prostoru a jako rodák z Hodonína se rozhodl pomoci obnovit poničenou část hodonínské Bažantnice.

Filmová tvůrkyně zdůraznila několik filmových okamžiků, které se jí vtiskly do paměti obzvlášť výrazně. Fascinoval ji den tornáda jako takový, kdy lidé žijí svůj běžný svůj den a nevědí, že se jim zakrátko navždy nebo na delší dobu změní celý život. „Pamatuji si příhodu jedné paní, která říkala, že se celý den těšila, až si sedne na zahradě, aby si snědla třešně. To byl ve spojitosti s tím, co přišlo dál, neskutečně něžný okamžik,“ popsala Počtová a dodává, že silné příběhy vzešly i z popisu tornáda jako takového. Sem spadají hlavně výpovědi rodičů, strachujících se místo o sebe o své děti.

„Režisérka Jana Počtová ve filmu velmi dobře pracovala s emocemi. Tragickou událost pojednala jímavým a přitom citlivým způsobem. Diváci získají ucelený obraz o tom, co se na konci loňského června odehrálo, a dozvědí se, jak se využily peníze, které mnozí z nich v doposud nejmohutnější vlně solidarity věnovali,“ uvedla kreativní producentka ČT a dramaturgyně Jana Škopková. Ocenila také výsledek práce režisérky, jejímž záměrem bylo podat faktickou zprávu o tornádu a vyzvednout obrovskou vlnu solidarity, která se vzedmula a která ukázala, že Češi si dokážou pomáhat a není jim lhostejné, co se děje venku za dveřmi jejich bytu.  

Sledujte záznam snímku na iVysílání ČT.

Sledujte na iVysílání ČT záznam dokumentárního filmu o tornádu