Kadaňský Čtyřlístek si oblíbil novou zahradu
3. 9. 2021

Děti, učitelé i zástupci města uvítali v Mateřské škole Čtyřlístek v severočeské Kadani novou školní zahradu, jejíž úpravy podpořila Nadace Proměny Karla Komárka. Také díky nadačnímu příspěvku 800 tisíc korun vznikly v zahradě nové herní prvky a novou podobu získal po řadě stavebních úprav celý prostor. Přesně v duchu přístupu nadace se do podoby nového místa kromě představ architektů propsal také pohled dětí a rodičů.

Začátek školního roku v kadaňské Mateřské škole Čtyřlístek doprovázelo velké nadšení. Po necelých dvou letech tu totiž vznikl nový skleník, záhony, kompostér, mostek nebo hravé dřevěné prvky včetně bludiště. Úpravám předcházely pečlivé přípravy, které zahrnovaly nejen všechny formální náležitosti, ale také výměnu názorů na to, jak by měla vylepšená zahrada vypadat.

„Děti vytvořily spolu s učiteli skicu i modely zahrady z přírodních materiálů. Představu pomohl ucelit i dotazník, v němž rodiče vyjádřili představy o spolupráci i tom, jak by se prostor měl nejlépe využívat. Právě zapojování lidí do utváření veřejného prostoru představuje jeden ze základních pilířů práce a přístupu naší nadace. Jsem ráda, že v Kadani vzniklo další unikátní dílo. Přeji Čtyřlístku, aby si všichni užili na zahradě hodně štěstí a radosti,“ uvedla ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka Petra Lepková Melingerová.

Silný ideový vklad nadace do zahrady představují 16leté zkušenosti s tvorbou veřejných prostor, a to nejen zahrad, ale také parků a dalších míst k setkávání lidí. V zahradě kadaňské školky vznikla třeba zábavná vodní kuchyň, prvek vytvořený ze dřeva a z nerezových nádob, kde mohou děti dávat reálnou podobu svým fantaziím.

„Školní zahradu chápeme jako vstupní bránu do světa her, vzájemného učení, komunikace, spolupráce a setkávání. Chceme trávit podstatnou část dne venku, a tak vnímat přírodu přímou zkušeností, rozvíjet psychomotoriku pohybem na čerstvém vzduchu, protože zde děti mohou otestovat vlastní hranice, možnosti i zdravou a přiměřenou míru rizika,“ uvedla k pedagogickému významu zahrady ředitelka MŠ Čtyřlístek Erika Zelenková.

Na zahradě kadaňské školky se finančně podílela také Kadaň, která úpravy podpořila jedním milionem korun a pomocí s administrativními náležitostmi. Zástupci vedení města se navíc zúčastnili jak akcí uskutečňovaných během rekonstrukce, tak slavnostního otevření.

Kadaňský Čtyřlístek si oblíbil novou zahradu

fotogalerie

Související články