Inspirujeme učitele, aby více učili venku
16. 6. 2021

Čím dál více učitelů si pravidelně odnáší inspiraci do výuky z Měsíce školních zahrad. Ukázal to letošní ročník, který proběhl v květnu díky spolupráci Nadace Proměny Karla Komárka a platformy Učíme se venku. Nadace myšlenku širšího využití venkovních prostor při pedagogické práci s dětmi podpořila v květnu 2021 částkou 150 tisíc korun. Účastníci ocenili zejména nápaditost kampaně, která se nesla v duchu čtyř zemských živlů.

I přes chladný začátek května a zátěžovou situaci při návratu dětí do škol z domácí výuky zaznamenal Měsíc školních zahrad mezi pedagogy citelný ohlas. Více než 2 300 z nich se přišlo inspirovat na web https://ucimesevenku.cz/, mnozí pak opakovaně. Zvýšený zájem zažívaly také sociální sítě, učitelé a učitelky zde sdíleli různé metody a sbírali inspiraci. Za celý měsíc měly příspěvky přes 32 tisíc zhlédnutí.    

„Z uvedených čísel máme velkou radost. Ukázala, že se Měsíc školních zahrad mezi pedagogy a pedagožkami spolehlivě etabloval, což souvisí nejen s vhodně zvolenou tematickou náplní kampaně, ale také s obecnými tendencemi zasazovat v zájmu rozvoje žáků výuku do venkovního prostředí. Pozitivní reakce učitelů nás motivují k přípravě dalších ročníků,“ uvedla ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka Petra Lepková Melingerová a dodala, že pořádání akce souvisí s členstvím nadace za ČR v Mezinárodní asociaci školních hřišť a zahrad (ISGA).

„Měsíc školních zahrad 2021 jsme vymysleli jako cestu ke čtyřem zemským živlům – zemi, větru, vodě a slunci. Rodiny skřítků nachystaly pestré sady her pro věkovou skupinu dětí od tří do sedmi let. Pro starší děti pak byly připraveny hry v duchu odvážných průzkumníků. Děti poslouchaly ticho, chodily podle buzoly, vyráběly větrné hady z krepového papíru nebo srážkoměr. Aktivity ocenili zejména mladší začínající učitelé, kteří s hraním a učením venku nemají ještě tak velké zkušenosti,“ doplnila Justina Danišová z platformy Učíme se venku.

Cenné tipy pro učitele na výuku venku, ukazující mimo jiné plán her na celý měsíc pro všechny děti bez nutnosti používat speciální pomůcky, nepředstavovaly jediný přínos Měsíce školních zahrad. Nadace Proměny Karla Komárka využila akci i pro vysvětlování přínosů daného tématu. Výuka venku totiž prokazatelně zvyšuje soustředění, umožňuje lépe zapojit znevýhodněné žáky nebo zmírňuje problémy v chování.

Tipy pro výuku naleznete ZDE.

Inspirujeme učitele, aby více učili venku