Proměň své město 2020: Představujeme vám podpořené spolky a jejich projekty
23. 7. 2021
Komunitní sauna v Mariánských Lázních, nové značení stezek střediska ekologické výchovy Toulcův Dvůr v Praze či rekonstrukce zahrady u vily Libuše v sociálně vyloučené oblasti Litvínova – to jsou některé z projektů, které z 51 přihlášených vybrala k podpoře Nadace Proměny Karla Komárka. Pomoc dostaly také spolky v Mikulově, Břeclavi a Kryrech. Všem se kromě finanční podpory dostane i odborné pomoci s řízením projektu, komunikací a fundraisingem.
„Víme, že zájem a snaha lidí o zlepšování prostředí, ve kterém žijí, v posledních letech roste. Naše aktuální grantová výzva Proměň své město to potvrdila. Obdrželi jsme rekordní počet velmi kvalitních žádostí a z nich jsme vybrali šest, které teď podporujeme. Výběr to nebyl lehký, ale věříme, že i díky naší finanční a odborné pomoci vzniknou v různých koutech republiky nová živá místa, která naplní poslání programu,“ uvedla Štěpánka Komárková, spoluzakladatelka rodinné nadace Karla Komárka, která je hlavním mecenášem naší nadace.
„Máme velkou radost z toho, že náš projekt uspěl a srdečně děkujeme nejen my, ale i zahrada. Těšíme se, co se díky Nadaci Proměny Karla Komárka společně naučíme a jak zase jedno místo rozkvete a ukáže se jeho skrytý potenciál,“ říká Jana Drochytková z Okrašlovacího spolku Mikulov, který obdržel podporu na zvelebení farské zahrady u kostela svatého Václava. Centrum města tak získá výjimečný prostor k odpočinku, setkávání a rozjímání.
Podpořený spolek MY Litvínov probírá k životu litvínovské sídliště Janov, jednu z největších sociálně vyloučených lokalit v České republice. Přestože většina zdejších obyvatel rezignovala na snahu něco změnit, spolek MY Litvínov to tak nechat nechce. Spolkem spravovaná vila Libuše se stala komunitním ostrůvkem uprostřed panelové změti. Setkávají se zde lidé různých etnik, sociálních vrstev a generací. S nadační podporou obnoví a pořídí vybavení zahrady přilehlé k vile.
Ohřát vztahy mezi místními i lázeňskými hosty chce mariánskolázeňský spolek Švihák. Nedaleko Ferdinandova pramene proto vznikne mobilní komunitní sauna. Komunitní charakter projektu potvrzuje i fakt, že veškeré terénní úpravy, úklid, průsek a samotná stavba sauny budou výhradně v rukou místních obyvatel.
Kryrský spolek LEKAF usiluje o rekonstrukci areálu pod Schillerovou rozhlednou, která nese jméno po německém básníkovi Friedrichu Schillerovi a je chráněnou kulturní památkou. Místo s bohatou historií, kde kdysi stávala kavárna, dnes chátrá. Spolek místu navrací život, vyčistí jej a vybaví posezením a lavičkami.
Lidem ze spolku Lužánek chybí v Břeclavi přirozené centrum města, kde by se mohli scházet. Břeclav vznikla spojením čtyř obcí a je vstupní bránou do Lednicko-valtického areálu. Dominantou města je zámecký areál, který pustne. Spolek obnovuje zámeckou zahradu, a upozorňuje tak na dosud nevyužitý potenciál tohoto místa.
Toulcův dvůr je desetihektarová přírodní oáza uprostřed panelové zástavby v pražské Hostivaři. Součástí vzdělávacího střediska jsou unikátní biotopy, kterými vede naučná stezka. Ta je ve velmi špatném stavu. Cílem je vytvořit řadu nových informačních tabulí, které návštěvníky seznámí s jednotlivými biotopy a odhalí jim život v nich.
Nadace letos v rámci programu Proměň své město rozdělila celkem milion korun, maximální částka na jeden projekt je stanovena na dvě stě tisíc. Program se zaměřuje na dočasné i trvalé proměny veřejného prostoru a současně na podporu lidí, kteří o ně usilují. Podpora nadace tak směřuje nejen na samotnou proměnu, ale i na vzdělávání a rozvoj dovedností aktivních občanů, kteří se vlastním přičiněním snaží změnit prostředí, v němž žijí, či vztah lidí k němu.
V programu Proměň své město si nadace klade za cíl podpořit nové metody a přístupy směřující k zapojení komunit, přispět k rozšíření povědomí o významu životního prostředí pro společnost a přinášet nové pohledy na veřejný prostor.
fotogalerie
Související články
kontakty
Nadace Proměny Karla Komárka
Evropská 866/71
160 00 Praha 6
+420 773 654 317
info@nadace-promeny.cz