Známe finalisty programu Proměň své město. Pojďte se s námi za nimi podívat
3. 3. 2021

 

Do letošního ročníku grantové výzvy Proměň své město se přihlásilo rekordních 51 žadatelů. Dvanáctka nejzajímavějších projektů postoupila do druhého kola a my jsme všechny uchazeče během února navštívili. Pojďte se s námi za nimi podívat.

Moravské Budějovice, 1. 2. 2021

První projekt, za kterým jsme se vypravili, vznikl v Moravských Budějovicích. Se záměrem zpřístupnit široké veřejnosti starou dubovou alej a břehy říčky Rokytky vystoupil místní Sokol. Členové Sokola mají celou řadu plánů a kromě sportovních aktivit se starají ve městě i o kulturu. My jsme se moc rádi seznámili s projektem a užili si slunečný den na Vysočině.

Všenory, 3. 2. 2021

Za mírného deště vyrážíme na krátkou cestu do Všenor, kde již na nás čeká parta nadšenců ze spolku Na jedné vlně. Už se jim povedlo zachránit všenorskou vlakovou zastávku a teď mají v plánu revitalizovat parčík před místní samoobsluhou. Budou tu lavičky a nová zeleň. Vznikne tu tak přirozené centrum, které obci zatím chybí.

Rožmitál pod Třemšínem, 3. 2. 2021

Prší trochu víc a my se vydáváme na rychlý oběd na benzínku a vyrážíme směr Rožmitál pod Třemšínem, kam jsme pozvaní na zámek, který již několik let zachraňuje spolek Rožmitálský zámek. Podařilo se jim k místu přilákat mediální pozornost, návštěvníky i dobrovolníky, kteří pomáhají se záchranou této chátrající památky. V rámci našeho programu by rádi postavili nový most v zámecké zahradě.

Litvínov, 5. 2. 2021

V Litvínově jsme navštívili známé a poněkud problematické sídliště Janov. Lidé ze spolku My Litvínov tu koupili chátrající vilu Libuši, kterou se snaží přebudovat na sousedský dům s komunitní zahradou. Předseda spolku nás seznámil se svými zednickými úspěchy a také s odvážnými plány do budoucna. Vznikne tu posilovna, ateliéry i krásná zahrada. Spolek čeká hodně dřiny, ale věří, že se jim podaří zapojit co nejvíc lidí z řad obyvatel sídliště.

Praha, 8. 2. 2021

Českou republiku zasypal sníh a my jsme rádi, že tentokrát nás čeká cesta pouze v rámci Prahy. Zvažujeme cestu na běžkách, nakonec se vydáváme do hostivařského Toulcova dvora raději autobusem. Toulcův dvůr je zelenou oázou uprostřed panelových sídlišť. Ročně toto místo navštíví přes sto tisíc lidí. Do naší výzvy se Toulcův dvůr přihlásil s projektem naučné stezky, která vede starou třešňovou alejí a mokřadem a pod sněhem vypadá opravdu malebně.

Kryry, 10. 2. 2021

Město Kryry se nachází na hranici čtyř krajů – Ústeckého, Karlovarského, Plzeňského a Středočeského. Čekala nás vycházka zasněženým Schillerovým parkem se spolkem LEKAF. U parku se nachází i Schillerova rozhledna. Cestou jsme se zastavili v areálu letního kina, které má spolek také v péči. Členové spolku tu mají v plánu vybudovat nové lavičky a zpřístupnit park veřejnosti. Po výšlapu do kopce jsme se shodli, že více laviček bychom tu opravdu uvítali.  

Mariánské Lázně, 10. 2. 2021

Odpoledne vyrážíme do Mariánských Lázní, kde na nás čeká partička ze spolku Švihák. Spolek je v Mariánských Lázních známý, jelikož už řadu let pořádá kulturní akce na kolonádě u Ferdinandova pramene. Jejich dalším snem je umístit do parku u kolonády komunitní saunu. Mrzne a my se rozhlížíme po místě, kde by sauna měla stát. Moc nás mrzí, že už tu nestojí.

Brno, 16. 2. 2021

V Brně začíná dvoudenní cesta za finalisty z jižní Moravy, kde se o veřejný prostor zajímá opravdu hodně iniciativ.  Jednou z nich je i spolek Artschool.cz. Jak název napovídá, členům spolku je blízké umění a s projektem zaměřeným tímto směrem se také přihlásili do naší výzvy. Mají v plánu oživit vnitroblok, ve kterém by chtěli umístit venkovní ateliér a učebnu.

Mikulov, 16. 2. 2021

Vydáváme se dále na jih do Mikulova, kde se ve farní zahradě setkáváme s členy Okrašlovacího spolku Mikulov. Spolek pečuje o unikátní krajinu Pálavy. Podařilo se mu vysadit několik stovek stromků a také řadu lučních pásů. Jeho dalším záměrem je právě zahrada v centru města. Tu by chtěli za přispění veřejnosti přetvořit tak, aby sloužila k odpočinku místním i turistům. V současné době jsme jedinými „turisty“ my a ubytováváme se v jinak prázdném hotelu.

Břeclav, 17. 2. 2021

Ráno na Moravě pěkně mrzne a pořádně to klouže. Naší první zastávkou je zámek v Břeclavi. V přihlášce psali členové spolku Lužánek, že městu, které je složeno ze tří obcí, chybí přirozené centrum a identita. Jako recept na tyto problémy vidí obnovu zámecké zahrady, se kterou již začali. Díky dobrovolníkům tu vznikla alej a nový mostek.

Javorník, 17. 2. 2021

Javorník je jednou z obcí mikroregionu Horňácko, který je znám svou unikátní lidovou kulturou. Také tu žije energická Kristýna Kouřilová, která založila Spolek pro rodinu. V začátcích pomáhala hlavně maminkám, postupem času začala organizovat akce pro širokou veřejnost. Do naší výzvy se přihlásila s moc krásným mezigeneračním projektem komunitní zahrady, který má spojit rodiny s dětmi se seniory.

Moravičany, 19. 2. 2021

Naši cestu zakončujeme v Moravičanech. Navštívili jsme místní faru a členy Moravičanského okrašlovacího spolku. Místní toho zvládli za poměrně krátkou dobu opravdu hodně. Podařilo se jim na faře vybudovat komunitní centrum, ve kterém pořádají různé přednášky a workshopy. Díky centru se lidé v místě lépe znají a také si více pomáhají, což se ukázalo i během jarní vlny koronaviru. Nyní mají velké plány s farní zahradou, ve které chtějí vybudovat salaš pro ovce a spolu s nimi tu chtějí chovat i slepice. Kromě toho se zde lidé budou učit, jak pěstovat zeleninu pomocí permakultury.

 

Z této dvanáctky vybere komise šest projektů, které získají finanční a odbornou podporu. Závěrem bychom rádi poděkovali nejen nadšencům z těchto 12 projektů, ale všem 51 iniciativám za to, že se i v této nelehké době snaží hledět do budoucna a vylepšovat prostředí měst a obcí, ve kterých žijí. 

Známe finalisty programu Proměň své město. Pojďte se s námi za nimi podívat

fotogalerie