Ohlédnutí za Proměnami 2019
31. 1. 2020

Bývá zvykem rekapitulovat vždy na začátku roku ten uplynulý – ohlédněte se s námi za loňskými proměnami. Naznačíme i něco z letošních plánů.

Finanční a odborná konzultační pomoc nadace vloni směřovala do projektů na 14-ti místech v republice. V rámci tří programů - Parky, Proměň své město i Zahrada hrou - jsme pomáhali v Hodoníně, Kadani, Kladně, Klenčí pod Čerchovem, Liberci, Mnichovicích, Mostě, Nymburce, Plzni, Olomouci, Petroupimi, Týně nad Vltavou, Vimperku a Žďáru nad Sázavou.

Dvě radnice, šest škol a šest spolků tak s naší podporou opět posunulo o něco blíž cíli své vize na zlepšení prostředí pro život ve svých městech. Opakovaně se stále vracíme také do lokalit proměněných již dříve a vloni jsme kromě toho finančně přispěli na údržbu a rozvoj dvou takových míst - v Litoměřicích a Litomyšli.

Celková částka, kterou jsme vloni mezi projekty rozdělili, činí více než 4 mil. KčPoděkování na tomto místě patří především zakladateli nadace a našim dlouhodobým dárcům a podporovatelům.
 

„Témata veřejného prostoru a architektury se dostávají pod kůži pomalu. ... Především v prostředí, kde jen těžko hledáte spojence s podobným smýšlením, je pak zásadní podpora odborná, finanční a hlavně morální a lidská."

/ zpětná vazba iniciativy Týn nad Vltavou - město pro život k účasti v našem programu Proměň své město /
 

Během roku jsme se setkávali s celou řadou hybatelů změn, kteří nejrůznějšími cestami usilují o zlepšování svého okolí - se zástupci veřejné správy, škol i občanské veřejnosti všech generací. Sdíleli jsme společně zkušenosti při nejrůznějších příležitostech - na našich exkurzích, při konzultacích, workshopech i dalších akcích. Přes 1200 dětí v našich dílnách objevovalo hodnoty míst, kde žijí nebo chodí do školy. Ve spolupráci s partnery květnové kampaně Měsíc školních zahrad jsme opět upozornili na význam venkovního prostředí u škol pro zdravý a všestranný rozvoj dětí a zároveň pokračovali v rozšiřování sítě škol, které tento potenciál začínají naplno využívat. Celkově jsou dnešní děti venku málo a právě školy, ale také přístup veřejné správy k plánování veřejných prostranství měst mohou tento deficit významně kompenzovat.

Máme radost, že mezi vámi přibývá stále více těch, s nimiž nás spojuje vize kvalitního prostředí pro lepší život ve městech, a hlavně z toho, že si hybatelé změn uvědomují potřebnost dialogu, participace a spolupráce všech, kdo takové prostředí utvářejí. Stejně jako i nezbytnost udržitelného plánování s ohledem na příští generace. Těší nás rozšiřující se povědomí o tom, že začínat je třeba právě u lidí. Ukazovat dobré příklady, vzdělávat, inspirovat. Mít vizi a tu naplňovat koncepčními změnami, krok za krokem, s respektem k ostatním a k budoucnosti. 
 

V letošním roce...

...se mimo jiné plánuje další ročník kampaně Měsíc školních zahrad (už teď se můžete připojit k této události na Facebooku nebo přidat svou školu do mapy na webu kampaně), chystají se také jarní termíny dílen pro mateřské školy Poznej svou zahraduNení město jako město.

Ve výhledu je dále vyhlášení grantové výzvy Proměň své město 2020 nebo oblíbené exkurze do inspirativních školních zahrad i za dobrými příklady rozvoje městských veřejných prostranství. 

Sledujte náš web, Facebook, Instagram nebo se přihlaste k odběru newsletteru a neuteče vám žádná z novinek, ani důležitých termínů.

Ohlédnutí za Proměnami 2019

fotogalerie