Jak proměnit zahradu? Odpověď nabídla naše druhá exkurze
31. 5. 2018

Jak začít s proměnou zahrady, na co se připravit, jak ji naplánovat a jak do ní zapojit i rodiče. Nejen na tyto otázky se pokusila odpovědět naše v pořadí druhá letošní exkurze zaměřená na metodiku obnovy školní zahrady.

Příležitost navštívit dobré příklady zahrad, které byly vytvořeny dětem na míru, využila téměř čtyřicítka převážně pedagogů a ředitelů škol. Tentokrát jsme se vydali do zahrad dvou mateřských škol v Praze podpořených v rámci nadačního programu Zahrada hrou. S jeho filosofií a metodikou postupu při proměnách zahrad, seznámily účastníky v úvodu exkurze naše kolegyně Karla Kupilíková a Jana Říhová.

První zastávkou byla MŠ U Uranie v rušných Holešovicích, kde rekonstrukci zahrady dokončili v roce 2016 a od té doby stále pracují na jejím rozvoji. O průběhu proměny hovořila ředitelka školky Jitka Dědinová. Podělila se mimo jiné o zkušenosti související s motivováním rodičů k zapojení do aktivit školky nebo se získáváním peněz ze soukromých i veřejných zdrojů. Na její povídání navázal architekt Petr Lešek, s nímž školka od začátku spolupracuje na podobě zahrady. A nahlédli jsme také do vedlejší školky a její nové zahrady, kde její autoři maximálně zužitkovali palety a udělali z nich originální prvky. 

O čerstvé zkušenosti s proměnou zahrady se podělily pedagožky z druhé navštívené školky v Čakovicích-Třeboradicích, kde před nedávnem po dvouletém úsilí dokončili poslední stavební práce. Záměrem školky bylo s pomocí nové zahrady kompenzovat dětem snižující se rozmanitost v naší krajině. Inspiraci některými nápady si pro svou školku odvezlo hned několik účastníků exkurze.

Mnoho dotazů, které směřovaly k zástupcům školek i k nadaci, se týkalo praktických stránek, jako např. role zřizovatele v projektu, přípravy projektového záměru, sestavení rozpočtu nebo sladění rekonstrukce zahrady s legislativou. Exkurzi navštívilo i několik zástupců mateřských škol, které se přihlásily do grantové výzvy Zahrada hrou vyhlášené na konci roku 2017. Několik účastníků při diskuzích prozradilo, že o zapojení do programu uvažují. „Bylo to velmi inspirativní, ale i poučné. Také plánujeme proměnit zahradu a rádi bychom se přihlásili do příští výzvy. Nyní máme dva roky, abychom se na to připravili,“ uvedla na konci exkurze zástupkyně jedné školky v Praze 9.

Další exkurze nás čeká na podzim. Na příkladu jediné zahrady si ukážeme a vyzkoušíme, jak zahradu správně využívat, čím děti zaujmout a co všechno se dá venku učit. Hlásit se můžete už teď. Více čtěte zde.

Jak proměnit zahradu? Odpověď nabídla naše druhá exkurze

fotogalerie