Ohlédnutí za konferencí Zahrada hrou 2018
15. 2. 2018

Setkání lidí zapálených pro společnou věc, navazování kontaktů, sdílení zkušeností a inspirace. Taková byla naše letošní konference Zahrada hrou, která se konala první únorový den v pražském Divadle Archa. Dorazilo na ní bezmála 180 lidí, největší část publika tvořili tradičně učitelé.

Program konference nabídl účastníkům přednášky, které se zabývaly potřebami současné generace dětí, a doplnil je o konkrétní příklady z praxe, jak umožnit zdravý vývoj dětí díky kvalitně upraveným a účelně využívaným školním zahradám. O své zkušenosti se podělili zástupci škol, kteří s naší podporou proměnu svých zahrad již úspěšně realizovali. Nechyběl ani blok věnovaný probíhající Grantové výzvě Zahrada hrou 2017.

Největší úspěch u publika sklidil se svou prezentací David Dvořák z MŠ Arabská v Praze. Ukázal, jak jednoduše a efektivně lze přemístit výuku, hraní, ale třeba i stravování ven na školní zahradu. „Na zahradě je skvělé to, že je velká. Člověk se tam uvolní a nemá žádný stres. Čas tam plyne velmi pomalu. Když s jednou skupinkou dětí malujete, tak vás nemusí trápit, že ta druhá skupinka nic nedělá,“ vysvětlil, proč v Arabské tráví pedagogové s dětmi většinu času venku.

Komplexnější pohled na zahrady, jako na funkčně řešená místa určená ke vzdělávání i hraní, nabídly Karla Kupilíková a Eva Kubjátová z našeho týmu. Na konkrétních příkladech ukázaly, jak snadno nebo i za relativně nízké náklady lze proměnit prostor školního pozemku. Inspirativní prezentace se snažila zdůraznit, že není nutné rovnou se pouštět do složité a nákladné rekonstrukce, ale že je často i lepší začít drobnějšími úpravami a prvky, realizovanými třeba společně s dětmi nebo i rodiči.
 

Všechny prezentace je možné pustit si ze záznamu:

KONFERENCE ON-LINE
 

Nejčastějším důvodem, proč zástupci škol, ale i místních samospráv nebo architekti přišli na konferenci, bylo řešení nějakého vlastního projektu. Možnost dozvědět se, jak to funguje jinde a vyměnit si zkušenosti s ostatními, se naskytla kromě samotných přednášek a času vymezeného pro otázky z publika, také při neformálních debatách o přestávkách.

Letos se nám podařilo získat od účastníků více než 80-ti procentní zpětnou vazbu z vyplněných dotazníků. Těší nás, že z naprosté většiny převažovalo kladné hodnocení a milé vzkazy namířené k naší práci. Získali jsme ale i mnoho zajímavých podnětů pro další plánování.

Všem účastníkům konference děkujeme a přejeme mnoho úspěchů v jejich vlastních aktivitách.

Žadatelům o nadační podporu připomínáme, že potřebné informace k aktuální grantové výzvě Zahrada hrou jsou dostupné zde.

Ohlédnutí za konferencí Zahrada hrou 2018

fotogalerie