Projekty Mostu, Rokycan, Ostravy-Poruby a Javornicka jsou blíž získání podpory z programu Parky
5. 6. 2017

Z celkem 28 projektů měst z celé republiky, která v březnu požádala o podporu z grantového programu Parky, jsme do druhého kola hodnocení vybrali čtyři. Vítězný projekt, který bude známý na podzim, získá grant ve výši až 25 miliónů Kč. Jeho realizace s finanční i odbornou podporou nadace začne ještě do konce letošního roku a potrvá několik let. 

Grantová výzva Parky 2016 je v pořadí šestou, která zdejším městům nabídla možnost získat neobvykle komplexní podporu při obnově nebo vybudování parkově upraveného veřejného prostranství. Ta zahrnuje participativně vedenou přípravu projektu, organizaci architektonické soutěže, zpracování projektové dokumentace i samotnou realizaci projektu. Nadace přispívá také na údržbu ještě tři roky po dokočení proměny místa. 

Úspěšný žadatel na všechny tyto kroky získává od nadace nejen nemalý finanční příspěvek ale také odbornou konzultační podporu po celou dobu realizace projektu i pomoc se zapojováním místních lidí a s dalšími komunikačními aktivitami. 

K získání této podpory se nyní o něco přiblížily čtyři projekty: znovuzrození kdysi nejnavštěvovanějšího centrálního parku v Mostu z počátku 70. let minulého století, obnova a rozšíření Zámeckého parku v Ostravě-Porubě, revitalizace vyhlídkového parku Husovy sady a Kalvárie v Rokycanech a obnova Zámeckého parku Vlčice, kterou plánuje Sdružení obcí mikroregionu Javornicko.

V následujících týdnech navštívíme všechna čtyři místa, kde nás s jednotlivými lokalitami i záměry jejich rozvoje podrobně seznámí zástupci měst. Na základě dalšího hodnocení pak vybrané projekty postoupíme do 3. kola grantové výzvy, v němž finalisty čeká osobní obhajoba projektových záměrů. Vítěze budeme znát na podzim. Bezprostředně navážou přípravy vybraného projektu, realizovat se bude několik let. 

Grantová výzva Parky 2016 byla otevřená od začátku listopadu 2016 do konce března 2017, a to pro města a obce s více než 5 tisíci obyvateli, obvody a části větších měst s vlastním orgánem samosprávy a nově také mikroregiony (nad 5 tisíc obyvatel).

Tuto sobotu se veřejnosti otevřelo kompletně obnovené nábřeží řeky Loučné v Litomyšli – projekt, který jsme z programu Parky podporovali od roku 2012.  >> více o projektu v Litomyšli

Ilustrační obrázek u článku: Jiráskovo náměstí v Plzni-Slovanech, jehož proměna se s podporou nadace právě realizuje.  >> aktuálně z projektu v Plzni

Projekty Mostu, Rokycan, Ostravy-Poruby a Javornicka jsou blíž získání podpory z programu Parky