Zahrady hrou dokořán
23. 11. 2016

Šanci podívat se s námi do čtyř zajímavě řešených zahrad pro děti, zrekonstruovaných v našem grantovém programu Zahrada hrou, využila necelá padesátka převážně pedagogů a ředitelů mateřských škol. Účastníky exkurze po zahradách provedli zástupci školek spolu s architekty. 

První zastávkou byla zahrada Mateřské školy Vodnická v Praze 4 – Újezdě. Původně rovné jednotvárné ploše dodaly krajinářky Eva Jeníková, Magdalena Smetanová a Jana Pyšková novou podobu konceptem nazvaným „Na vlnách“, který je založen na hravých modelacích terénu, doplněných zelení a jednoduchými, variabilními herními prvky jako jsou kůloviště, zemní domek s periskopem, vyhlídka, lanový most nebo zvukovod. Nový rozmanitější prostor skýtá mnohem více příležitostí pro volnou hru dětí, zahradničení a další společné činnosti.

Novou identitu získala také zahrada Mateřské školy U Uranie v pražských Holešovicích. Architekti Petr Lešek a Jitka Tomsová tu jednotlivé části zahrady spojili jednotícím tématem řeky. Ta zde symbolicky prochází zmenšenou verzí krajiny, kde se děti mohou setkat s ekosystémy typickými pro místní podnebí. Díky částečné úpravě terénu vznikly nové zemní prolézačky, prostor pro schovávačky a sáňkování. Netradičně bylo pojato i řešení herních prvků, do kterého se zapojili studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Dominantou zahrady se stala opravená betonová zeď v podobě velkých tabulí na kreslení se zvířecími motivy. Nechybí ani prostor pro setkávání či pěstování bylinek a drobné zeleniny.


Zahrada Mateřské školy Na Výšinách v Praze 7 se s pomocí architektek Susanne Spurné a Zuzany Novotné proměnila v prostorově rozmanitou oázu, kde mohou děti bezpečně objevovat okolní svět. Originální prvky, jako jsou dřevěná „věž v oblacích" nebo vesnička s kuchyňkou a pískovištěm, vytvořil německý výtvarník Michael Grasemann. V teplých dnech najdou děti osvěžení v mlhovišti a využívat mohou také učební altán či lezeckou stěnu.  Nechybí ani místa pro sportovní vyžití, zahradničení dětí nebo setkávání komunity.

Fakultní Mateřská škola se speciální péčí v Praze 6 přizpůsobila svoji zahradu představě cesty do světa, na které se děti učí nezávislosti a samostatnosti. Z bezpečného dvorku s jabloní, kruhovou lavičkou, bylinnými záhonky a plochou pro vodní hrátky, se mohou pomyslně vydat přes louku a pole do stále divočejší krajiny lesa. Součástí zahrady je i několik políček a nově založený třešňový sad. Děti mají k dispozici prostor pro kutění, pěstování, hry, řádění na koloběžkách i pro společné stolování venku. Účastníky exkurze zahradou provedla spolu s pedagogy také architektka Martina Kárová.


Za podporu při realizaci exkurze děkujeme Cestovní kanceláři Fischer.
 

Zahrady hrou dokořán

fotogalerie