Připojte se 17. června ke Dni prázdných tříd!
17. 5. 2016

Přesně za měsíc by všechny školní zahrady, hřiště a parky v blízkosti škol měly praskat ve švech. Na rozdíl od školních tříd. 17. června je totiž „Den prázdných tříd". Školy, připojte se... rodiče, dejte vědět své škole!

O co jde?

Den prázdných tříd je nápad převzatý z Velké Británie – „Empty Classroom Day" (nazývaný také „Outdoor Classroom Day“) se tam poprvé konal v roce 2012. Jak název napovídá, pedagogové a jejich žáci by v tento den měli výuku či jiný společný program přesunout pod širé nebe: na školní zahradu, dvůr či hřiště, do parku nebo do přírody. Připojit se mohou jednotlivé třídy i celé školy, a to jakékoliv: mateřské, základní, základní umělecké, střední...
Čím více „prázdných tříd", tím lépe!

Proč by se měla připojit i vaše škola nebo třída?

  • A proč by neměla? Pozitiva svědčící ve prospěch pobytu venku jednoznačně zvítězí nad neochotou, která se vás možná (na chvíli :-) zmocní. 
  • Jak ukázal náš nedávno provedený výzkum „České děti venku", zdejší školáci ve věku 7–15 let se během školního vyučování i přestávek dostanou ven jen zcela minimálně. Máte možnost alespoň drobně přispět k tomu, aby to bylo jinak. 
  • Výuka jindy sevřená stěnami školních tříd se venku výrazně oživí a možná budete sami příjemně překvapeni výsledky vaší práce. Jak pobyt venku v přírodě ovlivňuje učení a celkový rozvoj dětí, si přečtěte na našem portálu Proměny pro školy.cz v sekci „názory odborníků" nebo v publikaci Petra Daniše „Děti venku v přírodě: ohrožený druh?"
  • Školní zahrada, park nebo les jsou těmi nejlépe vybavenými učebnami.
  • Ven se dá přesunout v podstatě jakékoliv téma nebo aktivita.
  • Živá zkušenost je pro děti mnohem přínosnější než sebelepší výklad u tabule. 
  • Den venku prospěje nejenom dětem, ale i vám – dospělým.

Co všechno můžete venku dělat?

V podstatě cokoliv. Nemusíte měnit plán pro daný den, pokud už ho máte připravený. Zkuste jen změnit místo a okolnosti jeho plnění. Případně můžete využít inspiraci, která se skrývá pod některým z odkazů níže: 

Co dál?

  • Zdokumentujte váš den mimo třídu a podělte se o své nápady a zkušenosti. 
  • Přemýšlejte o tom, jaké bariéry vám brání přesunout výuku ven častěji než jednou do roka a co by pomohlo je odbourat.
  • Nejzajímavější fotografie a podněty rádi zveřejníme.

Přejeme vám smysluplně prázdnou třídu – ideálně nejen 17. 6.!

 

Další informace:

→  Den prázdných tříd / Sluňákov
→  Empty Classroom Day / UK

 

Připojte se 17. června ke Dni prázdných tříd!

fotogalerie