Cesta po zahradách
2. 6. 2014

Už druhým rokem jste se s námi mohli letos vypravit za inspirací do zajímavě řešených školních zahrad. Dvě z nich jsme podpořili z nadačního programu Zahrada hrou. Komentář poskytli mimo jiné přímo jejich tvůrci.

Už více než rok se děti těší z logopedicky zaměřené školní zahrady Don Bosco v pražských Bohnicích, která byla první zastávkou naší exkurze. Účastníci se mohli dozvědět, jak zahrada vznikala, jak funguje dnes a jakými způsoby děti herní prvky využívají při výuce. Koncept zahrady krátce popsal také její autor, architekt Zdenek Sendler.

Druhou zastávkou, podrobně okomentovanou architektem Michalem Fišerem a autorem originálních herních prvků, výtvarníkem Lukášem Gavlovským, byla „recyklovaná“ zahrada Mateřské školy Kollárova v Českém Brodě. Fakt, že se při její rekonstrukci využila převážná část původních materiálů a významně přitom pomáhali rodiče, děti, učitelé i další dobrovolníci, patří k jejím základním charakteristikám.

Lukáš Gavlovský coby autor okomentoval herní prvky i v soukromé Mateřské škole Maitrea ve Slušticích, inspirované waldorfskou pedagogikou. Kromě zahrady, která dětem umožňuje také kontakt s domácími zvířaty, přítomné okouzlila i samotná budova školky postavená v duchu organické architektury.

Cestu po zahradách s námi i přes nepřízeň počasí absolvovaly téměř čtyři desítky nadšenců, především učitelek mateřských škol a zástupců jejich zřizovatelů.

Za podporu při realizaci exkurze děkujeme cestovní kanceláři Fischer a Nev-Dama.

Cesta po zahradách

fotogalerie