Proměny na festivalu Zažít město jinak
1. 10. 2010

V sobotu 25. 9. se v Praze na Vinohradech uskutečnil 5. ročník pouličního festivalu Zažít město jinak. Letos i se stanovištěm Nadace Proměny.

Naše stanoviště v dolní části Mírového náměstí jsme koncipovali jako prostor pro PARKování. S auty ovšem neměl nic společného – byl věnován výhradně parkům a všemu, co s nimi souvisí. Zaparkovat tak u nás bylo možné pouze kolo nebo kočárek, PARKovat měl možnost kdokoliv. Lidé se mohli podrobněji seznámit s činností nadace a našimi projekty – ať už z malé výstavy, prezentačních materiálů nebo z rozhovorů s námi. Dále bylo možné podpořit veřejnou sbírku proPARK zakoupením nadačních předmětů, vyslechnout nebo si i společně zazpívat kramářskou píseň s parkovou tematikou, případně se zapojit do některé z nabízených venkovních her (této nabídky využily především děti). Plné využití všech nabízených možností komplikovalo jen deštivé počasí.
 
Protože zatím podporujeme pouze projekty mimopražské, na akci jsme místním nabídli alespoň možnost označit na mapě Prahy dobré i špatné příklady veřejných prostranství a parků v prostředí, které dobře znají. Pozitivní je, že ke konci dne na mapě převládaly dobré příklady; lidem se např. líbí tradiční parky, jako je Stromovka, Riegerovy a Havlíčkovy sady, Strahovská zahrada nebo Obora Hvězda. Důkazem, že jeden prostor mohou různí lidé vnímat odlišně, je třeba Malešický park, který získal „zelenou“ i „červenou“ známku současně.

Jako odpověď na poměrně častou otázku návštěvníků, zda podporujeme i nějaký park v Praze, byla vyhlášená grantová výzva  2010-2011: Městský prostor. Ta je otevřena všem vhodným tipům na místa, jejichž proměně k lepšímu by nadace mohla v dalších letech pomoci. Nejen z našich rozhovorů na festivalu vyplývá, že také hlavní město má ještě mnoho míst, která zaslouží pozornost. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět!
 
Více o festivalu Zažít město jinak

Proměny na festivalu Zažít město jinak

fotogalerie