Program Parky

Pomáháme městům s obnovou parků a zeleně. Podporujeme odborně a příspěvkem ve výši až 25 milionů korun projekty, které vznikají ve spolupráci měst, odborníků a veřejnosti. Zasazujeme se o dlouhodobě udržitelná řešení, reagující na klíčové výzvy současnosti a budoucnosti včetně dopadů klimatické změny. 

 

O programu

Program probíhá od roku 2006. Za tu dobu naše nadace vydala na proměnu sedmi parků více než 118 milionů korun. Nyní se podílíme na třech velkých proměnách. V Mostě pomáháme revitalizovat park Střed, v Plzni zase Jiráskovo náměstí a přilehlou klášterní zahradu. V Hodoníně se nadace Karel Komárek Family Foundation ve spolupráci s městem zasazuje o obnovu prostoru před ZŠ U Červených domků, poničeného tornádem.

 

Co nabízíme

Kromě příspěvku 25 milionů korun nabízíme celkovou odbornou podporu s vedením projektu. Protože si místa vybíráme také podle toho, zda se o ně zajímá veřejnost, poskytujeme poradenství s jejím zapojením. Děláme to tak po celou dobu naší účasti na proměně a částečně i po ní. Pomáháme ale i třeba s organizací architektonické soutěže nebo s komunikací.

 

Jak to funguje

Vyhlašování grantových výzev je v současné době z důvodu práce na jiných projektech pozastaveno. Obnovy parků a zeleně nicméně běží podle následujícího časového rozvržení.

 

  • Příprava projektu (cca 6–8 měsíců) 
  • Architektonická soutěž (cca 4–7 měsíců) 
  • Projektová dokumentace (cca 14 měsíců) 
  • Stavba (cca 14 měsíců) 
  • Údržba a rozvoj (3 roky)

 

Délka jednotlivých etap je orientační, dle konkrétního projektu se může lišit. Během všech etap musí město informovat a zapojovat místní veřejnost. V 5. etapě přispíváme na péči a údržbu nového parku.   

Na této stránce jsou uvedeny pouze základní informace. Konkrétní podmínky čerpání nadační podpory vymezuje vždy aktuální grantová výzva. Seznámit se s nimi můžete po jejím vyhlášení.

 

Jaké projekty už jsme podpořili

→  dokončené nebo právě realizované parky

 

Kde hledat inspiraci

→  tematický portál www.promenypromesta.cz
→  brožura Jak proměnit park ve spolupráci s veřejností a odborníky (pdf 424 kB)
→  videogalerie nadace na YouTube